Tetmajera 58a/2 Kraków
507-161-166

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jeśli odpowiedzi nie wyczerpią Twojej ciekawości, lub chcesz poruszyć inne zagadnienia – śmiało, odezwij się!

ZAGADNIENIA MEDYCZNE

Wskazania, przeciwwskazania, pytania dotyczące zabiegów

DZIECKO

Kwestie dotyczące najmłodszych

ZAGADNIENIA ORGANIZACYJNE

Parking, przygotowanie do zabiegu, Kupony prezentowe

Zagadnienia medyczne

Jest dość spora lista przeciwwskazań do wykonywania zabiegów terapii manualnej, najważniejsze to: 

- choroby onkologiczne, 
- stwardnienie rozsiane, 
- przepukliny międzykręgowe 4 i 5 stopnia, 
- osteoporoza, 
- zamknięcie zachyłków nerwowych (przerwanie sygnału wiązki nerwów),
- niedowłady, 
- spastyka, 
- toczeń gruźliczy, 
-miażdżyca, 
- kruchość naczyń, 
- problemy z ciśnieniem krwi,
- częste zawroty głowy, z przyczyn neuroligicznych
- niedawno przebyte operacje i zabiegi inwazyjne.

Ukrywanie tych schorzeń jest niebezpiecznym dla zdrowia.
Jeżeli leczysz się przewlekle np. z depresji, warto o tym powiedzieć, ponieważ działanie lekarstw może wywoływać bardzo nieprzyjemne efekty ciągłego odczuwania bólu po masażu.
Tak, terapia manualna jest bezpieczna, z zastrzeżeniem, że wykonywana jest przez doświadczonego terapeutę. Terapia manualna może być niebezpieczna, jeśli wykonywana jest przez osobę, która nie ma wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie.
Tak, jak najbardziej -warto na nią przynieść aktualne wyniki badań: RTG kręgosłupa, Rezonans Magnetyczny lub obraz z Tomografii komputerowej kręgosłupa. Jeżeli leczysz się przewlekle warto powiedzieć o tym w czasie takiego spotkania.
Tak, ale nie w pierwszym trymestrze i nie pod koniec trzeciego. Drugi trymestr oraz pierwsza połowa trzeciego to czas, kiedy można ustawiać kręgosłup i odciążać stawy. WIedząc, że jesteś w ciąży będę w czasie zabiegu dbał o komfort Twojego brzuszka.
Tak. Jednak polecam nie karmić podczas zabiegu ;) Ciąża, poród oraz opieka nad małym dzieckiem to ogromny wysiłek dla organizmu matki. Masaż pozwoli na choć chwilę wytchnienia, a terapia manualna na odzyskanie prawidłowej postawy i ułatwi podejmowanie codziennych obowiązków. Dodatkowo po okresie połogu mogę pomóc w powrocie do przed-ciążowego brzucha za pomocą specjalnego klejenia taśm kinesio.
Nie. Fizjoterapia często jest wskazywana jako długotrwały proces przywracania ruchomości i aktywizacji ruchowej pacjentów. Obie metody są współistniejące i dobrze jest korzystać z nich równolegle, aby zmaksymalizować efekty. Są jednak sytuacje np. po operacjach kręgosłupa lub stawów kiedy fizjoterapia jest lepszym rozwiązaniem niż terapia manualna.
Niektórzy pacjenci przychodzą do mnie kiedy stan ich pleców jest już krytyczny, czyli utrudnia codzienne funkcjonowanie. To dużo za późno. Czasami zmiany jakie zaszły w organiźmie są już zbyt duże i metody bezinwazyjne to już za mało. Jeśli czujesz, że Twoje plecy lub szyja ograniczają Ci ruch, to jest już znak, żeby nie czekać, tylko umówić się na zabieg.
"Strzelanie" i ustawianie stawów nie boli, za to może się zdarzyć, że żeby je ustawić, będę potrzebował rozluźnić mięśnie, a to czasem boli bardzo. Jeżeli nie dba się o regularne rozciąganie swoich mięśni, wtedy rozluźnianie ich poprzez drugą osobę nie jest miłym doświadczeniem. Wiele osób trafiających do mnie po raz pierwszy jest zestresowane tym, że nie wiedzą co je czeka. Zawsze staram się tłumaczyć i wyjaśniać, żeby oswoić to nowe doświadczenie.
Niestety nie mogę tego zagwarantować, ponieważ nie mam mocy sprawczej egzekwowania zaleceń, ćwiczeń, ustawienia fotela w pracy, w samochodzie, dbania o Wasze nie dźwiganie na wyciągniętych rękach... Dodatkowo każdy organizm jest inny i to samo zachowanie u róznych osób daje różne efekty. Dlatego może się zdarzyć, że napięcie mięśni pleców wróci i znowu trzeba będzie je ustawiać.
Dobra praktyka – najlepiej raz na 2 tygodnie, kiedy prowadzi się siedzący tryb pracy lub pracuje się ciężko fizycznie. Jeśli przygotowujesz się do zawodów lub do ważnego koncertu, warto tuż przed tym wydarzeniem pojawić się i przygotować plecy do tego zadania. Jeżeli dla własnego komfortu i profilaktyki zdrowotnej chcesz zadbać o siebie, minimum raz w miesiącu warto przyjść i się poustawiać.
Tak, skutki uboczne mogą się pojawić- podstawowym jest zaczerwieniona skóra po masażu, jest to głęboki i nienaturalny sposób dotyku. Jeśli ma się tendencję do pojawiania się siniaków, mogą się pojawić też one. Czasem pacjenci po ustawianiu odcinka piersiowego i szyjnego zgłaszają, że kręci im się w głowie, ale jest to normalne po odblokowaniu przepływu krwi poprzez rozluźnienie mięśni wokół tętnic.
Jeśli aktywność fizyczna jest niewielka, to moje zabiegi mogą dać efekt dość intensywnego treningu, wtedy mięśnie mogą boleć nawet do 48h po zabiegu.
Często pacjenci pytają, czy po zabiegu terapii manualnej mogą iść na swój ulubiony trening, tak jak najbardziej, jeśli ćwiczy się regularnie, nie ma przeciwwskazań po zabiegu do dalszego trenowania. Jeśli jednak zabieg był wykonywany po ataku rwy kulszowej zaleca się wtedy zrezygnowanie z przeciążania kręgosłupa przez parę dni, żeby dać mu szansę się zregenerować.
Najstarszy mój pacjent miał 94 lata, celem naszych spotkań było przywrócenie mu możliwości samodzielnego wychodzenia z domu. Także jeśli nie występują schorzenia spisane w przeciwwskazaniach do zabiegu terapii manualnej mogę pomóc.

Dziecko

Przyjżyj się jak dziecko wygląda kiedy stoi. Jeżeli widać, że ramiona nie są na jednej wysokości, lub zaokrąglają się do środka klatki piersiowej, jeżeli prawie zawsze stojąc ugina jedną nogę a w czasie chodzenia huśta się jak marynarz, jeżeli przy podnoszeniu rąk w bok jedna idzie wyżej niż druga – przyjdźcie, zobaczymy czy mogę pomóc.
Pozwól dziecku rozwijać się naturalnie do 5 roku życia. Jeżeli dziecko zgłasza ból w plecach, albo zaobserwujesz nieprawidłowości w jego sylwetce warto wtedy umówić się na konsultację.
Tak samo jak dorosłemu daje poczucie lekkości i większego komfortu. Redukuje stres, obniża stężenie kortyzolu. 
Dziecko intensywnie rośnie. Jeżeli jego kręgosłup nie jest w optymalnym ułożeniu może kostnieć „krzywo”. Zadbanie o jego prawidłowe ułożenie będzie skutkowało lepszym stanem szkieletu w przyszłości i odwdzięczy się mniejszym bólem w dorosłości.

Warto jest przyjść z dzieckiem na konsultację i sprawdzić jak mogę pomóc. Ludzie do 22 roku życia mają “zielone kości”, które są dość elastyczne, jeśli wcześnie zobaczymy, że nasze pociechy krzywią się, lub zgłaszają bóle w plecach, warto jest wtedy spotkać się z chiropraktykiem.
W swojej karierze zawodowej pomogłem uniknąć operacji kilkorgu dzieciom, które zostały zakwalifikowane do operacji wydłużania kości ze względu na różną długość nóg. Jeśli problem występuje powyżej miejsca w którym plecy tracą swoją szlachetną nazwę, wtedy mogę pomóc.
Młodzi zawodnicy mają ogromne parcie na wyniki, co jest świetnym motywatorem do jeszcze intensywniejszych treningów. Wiąże się to jednak z intensywnymi przeciążeniami. Żeby poprawić ich wydajność warto co jakiś czas skrzystać z usług chiropraktyka, dzięki czemu efektywność pracy mięśni i stawów będzie na najwyższym poziomie.

Zagadnienia organizacyjne



- Warto zadbać o komfort własny oraz masażysty. Jeśli to możliwe (dotkliwy ból nie uniemożliwia poruszania) dobrze jest się odświeżyć po całym dniu i zadbać o higienę.
- Bielizna do masażu nie powinna być zbyt zabudowana (nogawki w szortach, gorsety etc) – trudno będzie masować, a łatwo pobrudzić olejkiem.
- jeansy, zwłaszcza obcisłe również nia ułatwiają mi pracy, a szwy mają swoją wytrzymałość ;) (terapia manualna odbywa się w ubraniu, więc najlepiej ubrać się wygodnie, sportowo)
- Jeżeli posiadasz wyniki badań – rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie, usg – przygotuj je do wglądu.
- Jeżeli na skórze masz zmiany nie zapomnij o nich powiedzieć przed rozpoczęciem zabiegu.
- Jeżeli spotykamy się u Ciebie w domu – żeby zabieg był przyjemniejszy możesz skorzystać z własnych ręczników, to milsze niż fizelinowe jednorazowe prześcieradła.

Tak. Można zaparkować przy posesji, na ulicy, lub na podwórku po uprzednim kontakcie telefonicznym (otwarcie bramy).
Oczywiście. Aby umówić wizytę domową proszę o kontakt telefoniczny/sms/messenger – przez booksy można umówić się jedynie w gabinecie.

Jak najbardziej. Można zaopatrzyć się w drukowany voucher w prezentowej kopercie podczas wizyty w gabinecie albo zamówić voucher przez stronę internetową – drukowany samodzielnie lub dostarczany pocztą.  

Tak, jak najbardziej. Przed każdym zabiegiem ustalamy zakres czynności zgodnie z tym co jest w danym momencie najbardziej potrzebne i pożądane.

Zdjęcia na stronie są autorstwa Konrada Miki z Mika Pstryka , którego z tego miejsca serdecznie polecam do sesji kreatywnych

Oberwuj mnie w Social Mediach

Znajdziesz tam więcej ciekawostek, case studies i fragmenty wykonywanych przeze mnie zabiegów.
Copyright © Q Masaż i Terapia Manualna
Regulamin i polityka prywatności
thumbs-upchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram