Tetmajera 58a/2 Kraków
507-161-166

Rwa kulszowa

jest bardzo bolesnym zjawiskiem pojawiającym się w okolicach lędźwi i kości ogonowej. Ostry ból jaki pojawia się nagle może być punktowy, a może promieniować po pośladkach w kierunku kolan po tylnej części ud. Często jest mylony z innymi uciskami nerwów odcinka lędźwiowego, które są odczuwalne powyżej miednicy i promieniują na biodra, pachwiny i boczne części ud. Za każdym razem, postrzał rwy kulszowej jest zjawiskiem bardzo bolesnym i dającym duży dyskomfort funkcjonowania.

Jak powstaje rwa kulszowa?


Kręgosłup pełni funkcję ruchową, ale również podparcia i ochrony rdzenia kręgowego, który jest magistralą przesyłającą wszystkie informacje układu nerwowego do naszego mózgu. Składa się z kręgów, pomiędzy którymi znajdują się dyski. Ich misją jest zapewnienie elastyczności kręgosłupa i zdolności do pochłaniania wstrząsów. Na skutek stopniowej degeneracji i deformacji dysków może dojść do ich odsunięcia się od osi kręgosłupa, czyli dyskopatii. Kiedy przesunięty dysk uciska nerw kulszowy lub korzenie nerwowe, które łączą się, tworząc nerw kulszowy, pojawia się atak rwy kulszowej. Szacuje się, że na tę dolegliwość cierpi od 13-40% społeczeństwa.


Co wywołuje atak rwy kulszowej?


Rwa kulszowa może być wywołana przez różne działania jakim poddajemy nasze ciało. Od nagłego wysiłku, do którego nasze plecy nie są przyzwyczajone, przez uruchomienie przepukliny krążka międzykręgowego, po zaciśnięcie się mięśni wokół korzonków nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego. Może to być wywołane odwodnieniem krążków międzykręgowych i ich degeneracją, może być spowodowane długotrwałym siedzeniem i nie anatomicznym ułożeniem kręgosłupa, czasem może się pojawić przy gwałtownym obciążeniu pleców, a czasem po przebudzeniu się, kiedy schodząc z łóżka uruchomimy mechanizm rwy kulszowej.


Jak wygląda zdiagnozowanie tego postrzału?


Żeby określić, że ból w okolicach lędźwi jest na pewno rwą kulszową, konieczny będzie dokładny wywiad z lekarzem lub rehabilitantem oraz diagnostyka obrazowa, RTG, MRI albo tomografia komputerowa, które jednoznacznie potwierdzą przyczynę bólu.
W zależności od progu bólu jaki ma człowiek, odczucie bólowe może pojawiać się w różnych miejscach i z różnym natężeniem, dlatego dokładne określenie podczas jakiego ruchu lub w jakim ułożeniu ciała pojawia się “ukłucie bólu” ułatwi rehabilitantowi dalszą pracę.

Jakie są skutki rwy kulszowej?


Najczęściej absencja w miejscu pracy, ponieważ bol jest tak ostry, że nie pozwala myśleć o czymkolwiek innym jak tylko o tym, żeby przestało boleć. Jeżeli jest to stan powtarzający się, może się zdarzyć, że krążek międzykręgowy wysunie się na tyle daleko w kierunku rdzenia kręgowego, że zacznie modelować worek oponowy w którym znajduje się rdzeń kręgowy. Wtedy konieczna jest operacja kręgosłupa.

Rwa kulszowa powoduje uruchomienie mechanizmu zabezpieczającego bolące miejsce poprzez blokowanie stawów wokół bolącego miejsca. Mięśnie przykurczają się, żeby maksymalnie ochronić bolące miejsce. Przy rwie kulszowej odczuwalne to będzie w stawie krzyżowo lędźwiowym, przejściu z odcinka piersiowego do lędźwiowego (czasem zdarza się, że osoba jest przechylona na jedną stronę), mogą boleć kolana.

Leczenie rwy kulszowej


W zależności od tego, kogo zapyta się o poradę w leczeniu rwy kulszowej, takie odpowiedzi można uzyskać:
Lekarz (Neurolog, Ortopeda, Pierwszy kontakt) trzeba zażywać leki przeciwbólowe, leki rozluźniające i samo powinno przejść, jeśli stan jest ostry, to można użyć zastrzyków stereoidowych, albo miejscowo podać leki przeciwbólowe.
Fizjoterapeuta - tylko masaż i praca z ruchem ciała, rozluźnienie mięśni wokół uciskanego nerwu, obniżenie napięcia mięśniowego wokół bolącego miejsca, masaż głęboki mięśni gruszkowatych i rozluźnienie mięśni szkieletowych.
Chiropraktyk/Osteopata - terapia manualna, dekompresja kręgosłupa w odcinku L4-L5/S1. Praca nad cofnięciem przyczyny powstania ucisku i bardzo uważne rozluźnienie stawu krzyżowo-biodrowego. Jeżeli stan jest ostry i pomimo terapii manualnej nie cofa się, podparcie się Kinesio Taping’iem żeby odciążyć bolesne miejsca i dać mu szansę na regenerację.
Każda z tych metod może ulżyć w bólu. Jedne będą wymagały 2-3 tygodni czasu, inne 4-5 wizyt, a jeszcze inne tylko dwóch.

Jak wygląda zabieg terapii manualnej w leczeniu rwy kulszowej?


Przede wszystkim pierwszym etapem jest dokładny wywiad z pacjentem. Określenie przyczyny powstania tego urazu i czasu, w którym pojawiły się pierwsze symptomy. Kolejnym krokiem jest ustalenie przeciwwskazań do zabiegu, jeśli ich nie ma można przejść do sprawdzenia stanu pacjenta. Dotykając pleców oceniane jest napięcie mięśni pleców, mięśni gruszkowatych, mięśni ud. Poprzez dotyk i delikatną mobilizację poszczególnych sekcji kręgosłupa ustalone zostanie miejsce, od którego zaczyna się ból i kierunek oraz zasięg jego działania. Kolejnym etapem będzie sprawdzenie zakresu ruchu poszczególnych stawów, które są w obrębie porażenia bólowego.
Mając już tą wiedzę dopiero teraz można przystąpić do wykonania precyzyjnego zabiegu, który ma na celu wysoko-objętościowe rozluźnienie mięśni, powięzi mięśniowych i odblokowanie stawów tak, żeby przywrócić naturalną funkcjonalność ciała. Jak to wygląda? Zapraszam na mój FB i Instagram.
Zabieg kończy się sprawdzeniem mobilności i intensywności odczucia bólowego z jakim pacjent przyszedł. Jeżeli ból nie minie, źródło bólu jest zabezpieczane taśmami kinesio, a pacjent skierowany do wykonania obrazowania bolącego odcinka pleców.
Na koniec chiropraktyk pokazuje zestaw ćwiczeń do wykonywania przez pacjenta w zaciszu własnego domu. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni i utrzymanie skorygowanej sylwetki jak najdłużej.

Jeżeli masz dość bólu i zainteresowała Cię szybka rehabilitacja rwy kulszowej metodą terapii manualnej 

Copyright © Q Masaż i Terapia Manualna
Regulamin i polityka prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram