Tetmajera 58a/2 Kraków
507-161-166

Migrenowy ból głowy

Jak radzić sobie z migrenowym bólem głowy?
Czy da się pozbyć migren tak, żeby nie wracały?
Jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się migren i jak z nimi pracować?

Migrena… ból głowy idący od potylicy po skronie, tak intensywny, że bolą dźwięki, boli światło, boli kiedy wokół pojawiają się intensywne zapachy. Może doprowadzać do nudności i wymiotów. W oczach mienią się linie, migające plamy i kwadraciki, które ograniczają pole widzenia - to efekt aury.
Migrena jest zaliczana do tzw. pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie są wynikiem innych towarzyszących chorób i charakteryzuje się tym, że pojawia się i znika bez pozostawienia trwałych skutków bólu. Do tego typu bólu zalicza się jeszcze napięciowy i klasterowy ból głowy.

Dlaczego piszę o migrenie? 

Ponad 20 lat miałem je sam i pracowałem z nimi doraźnie, czyli tak, żeby wyciszyć ból kiedy migrena już się pojawiła. Po wielu latach zacząłem studiować przyczyny powstawania migren i moje wnioski są takie:
1. Wysoki poziom stresu, wywołujący napięcie mięśni w obręczy barkowej, odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa był najczęstszą przyczyną uruchomienia migreny
2. Niedobór elektrolitów i mała ilość picia w ciągu dnia skutkowała częstszymi i mocniejszymi migrenami
3. Zmiany hormonalne wpływały na częstość pojawiania się migren.
4. Rodzaj jedzenia ma wpływ na to jak intensywna i długotrwała będzie migrena.

Pani dr. Dorota Woch-Kopeć w artykule MedycynaPraktyczna pisze, że ”Częstość występowania migreny w populacji polskiej jest oceniana na około 8%, z czego 75% stanowią kobiety, a 25% mężczyźni. Migrena może pojawić się w każdym wieku (także u dzieci i osób starszych) jednak u prawie 90% chorych pierwszy napad bólu występuje przed 40. rokiem życia. Faktyczna częstość występowania migreny w Polsce może być jeszcze wyższa, ponieważ część chorych nie zgłasza się z tego powodu do lekarza.”

Czego nie wiedziałem o migrenach?

Na pewno tego, że nagły przypływ kortyzolu, hormonu stresu przyspiesza jej pojawienie się. Nie wiedziałem, że niwelując napięcie mięśniowe w okolicach szyi, obręczy barkowej, odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa mogę skutecznie zatrzymać pojawienie się moich migren. Nie wiedziałem o tym, że zimny okład, położony w czasie pojawienia się migreny tuż pod potylicą zmniejsza odczucie bólowe i skraca czas trwania migreny.

Czy da się pozbyć migren?
To zależy. Powodów pojawiania się migren jest bardzo dużo. Bardzo często migreny spowodowane są odwodnieniem organizmu w połączeniu z dużym napięciem mięśniowym lub stresem. Wiele migren spowodowanych jest zmianami neurologicznymi, dużymi wahaniami ciśnienia tętniczego.

Najczęstszym sposobem, ratowania się przy ataku migreny jest zażycie środków przeciwbólowych, lekarze zalecają wtedy paracetamol. Jeśli to nie pomaga, zapisują mocniejsze leki. Trzeba bardzo uważać z dawkowaniem leków, ponieważ zdarza się, że migrenowy ból głowy zamieni się w ból wywoływany przedawkowaniem leków przeciwbólowych, a ten jest dużo trudniejszy do zatrzymania.


Jeżeli w czasie wystąpienia migreny pojawi się zaburzenie świadomości, utrata przytomności, lub niedowłady kończyn wtedy koniecznie trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i dokładnie opisać takie zdarzenie w czasie zgłoszenia.
Jeżeli pojawiające się migreny nie powodują zaburzeń świadomości wtedy można skorzystać z pomocy chiropraktyka.
Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i określeniu intensywności i częstotliwości pojawiania się migren chiropraktyk może w krótkim czasie rozluźnić obręcz barkową, mięśnie w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa, rozluźnić mięśnie stawu skroniowo-żuchwowego. Takie działanie, sprawi, że rozluźnione mięśnie nie będą zmniejszać światła naczyń krwionośnych, dzięki czemu, krew będzie miała łatwiejszy przepływ, a tym samym nie będzie wywoływać ucisku na okolice potylicy, gdzie najczęściej zaczynają się migreny. Niektórzy moi pacjenci zgłaszają, że po takim zabiegu częstotliwość pojawiania się migren spadła o 90%. Jest to działanie długoterminowe, a jego skuteczność potwierdzają osoby, które były u mnie na zabiegach HVLA.


W jaki sposób unikać nawrotu migreny?
Sam mechanizm powstawania migreny jest wciąż zagadką nad którą pracują lekarze i naukowcy. W tym momencie nie ma skutecznego sposobu na zatrzymanie uruchomienia się migreny. Za to znane są czynniki prowokujące wywołanie migren. Należą do nich na pewno:

- stres, jego wysoki poziom oraz gwałtowne odprężenie po długotrwałym stresie (np. wolne w stresującej pracy, albo długo wyczekiwane wakacje),
- napięcia mięśniowe w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa (długotrwałe wiszenie nad telefonem, albo wyciąganie szyi w kierunku monitora niczym żółw, zła pozycja za kierownicą, w której mocno pochylamy głowę do przodu odrywając barki od fotela),
- odwodnienie, głód,
- niedobory snu, lub zbyt długie spanie,
- mocne zmęczenie fizyczne (tzw. wycieńczenie),
- gwałtowne zmiany pogody,
- zbyt długie przebywanie w wysokich górach (rozrzedzenie powietrza i duże wahania ciśnienia atmosferycznego),
- niektóre pokarmy (np. kakao, czekolada, alkohol, tłuste potrawy), - migające ostre światło dające efekt stroboskopowy…

Świadome unikanie tych czynników może zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się migren.

Ponieważ naukowcy i lekarze wciąż szukają skutecznych metod walki z migrenowym bólem głowy wiedza na ten temat jest cały czas aktualizowana. Tworzone są coraz to nowsze i bardziej skuteczne leki do zatrzymywania efektu bólowego, rozwija się również wiedza na temat niwelowania przyczyn powstawania tego bólu w sposób manualny.

Osoby, które zgłaszają się do mnie z tym problemem, kiedy wracają na kolejną wizytę, często po kilkunastu miesiącach, bo ich ciało jest znów napięte tak, że dolegliwości zaczynają się pojawiać, opowiadają, że po zabiegu było lepiej. Są tacy, u których nastąpiło całkowite zniknięcie bólów migrenowych dzięki zastosowaniu technik HVLA.

Jeśli cierpisz na bóle migrenowe - nie czekaj -  wypróbuj techniki HVLA
ZAREZERWUJ TERMIN
Copyright © Q Masaż i Terapia Manualna
Regulamin i polityka prywatności
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram