1. Wykształcenie i kwalifikacje
Chiropraktyk to osoba po wieloletnich studiach medycznych lub paramedycznych, posiadająca uprawnienia zawodowe (w Polsce mamy również uprawnienia do terapii manualnej) . W wielu krajach (np. USA, Wielka Brytania) zawód ten jest regulowany prawnie. Kręgarz to najczęściej osoba bez formalnego wykształcenia medycznego, opierająca się na kursach lub przekazie ustnym. Kręgarz swoją wiedzę czerpał od swoich rodziców lub dziadków, którzy zajmowali się wcześniej tym zawodem.
2. Baza naukowa
Chiropraktyka opiera się na wiedzy z zakresu anatomii, neurologii, biomechaniki, fizjologii i badań naukowych. Coraz więcej opracowań naukowych uwzględnia rolę chiropraktyki w niwelowaniu napięciowych stanów bólowych bazując na dużych grupach próbnych (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2680417)
Kręgarstwo często bazuje na tradycji, intuicji i doświadczeniu.
3. Zakres terapii
Chiropraktyk zajmuje się nie tylko kręgosłupem, ale całym układem nerwowym, mięśniowym i postawą ciała. Uwzględnia w doborze terapii indywidualne cechy anatomiczne i tłumaczy przyczyny powstania bólu.
Kręgarz skupia się głównie na "nastawianiu kręgów".
4. Diagnostyka
Przed przystąpieniem do terapii chiropraktyk wykonuje testy neurologiczne (sprawdzenie łuków odruchowych, test Palena, test Thompsona), ortopedyczne (np. Test Laseaqua przy rwie kulszowej, test zgięciowy Otta), analizuje obrazowanie medyczne (np. RTG, MRI). Dzięki temu jest w stanie ocenić zakres ruchu kończyn i głowy, zakres ugięcia się kręgosłupa a także jak intensywnie napięte są mięśnie.
Kręgarz działa często intuicyjnie, bez dogłębnej diagnostyki.
5. Bezpieczeństwo zabiegów
W gabinecie chiropraktycznym spełnione są warunki Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zgodne z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Sporządzane są protokoły z przeciwwskazaniami do zabiegów, a leżanki są dezynfekowane. Dzięki temu zabiegi chiropraktyczne są przeprowadzane w higienicznych warunkach.
Kręgarstwo, z racji braku regulacji, może wiązać się z większym ryzykiem dla pacjenta.
6. Uznanie medyczne
Chiropraktyka jest uznana przez światowe organizacje medyczne i funkcjonuje w systemach opieki zdrowotnej wielu państw takich jak Francja, Holandia, Belgia, Szwecja, Norwegia, czy Australia. Chociaż w Polsce cały czas jest traktowana jako “zabiegi pozamedyczne”, to przez niektórych ortopedów i fizjoterapeutów jest stosowana jako terapia manualna.
Kręgarstwo nie posiada takiego statusu.
7. Podejście holistyczne
Przy ocenie przyczyny wystąpienia urazu, czy stanu bólowego chiropraktyk bierze pod uwagę styl życia pacjenta, ergonomię pracy, stres, dietę i oprócz samego zabiegu omawia ćwiczenia i higienę codziennego funkcjonowania z uwzględnieniem jego stylu życia.
Kręgarz koncentruje się najczęściej na szybkiej interwencji.
8. Edukacja pacjenta
W chiropraktyce duży nacisk kładziony jest na edukację, profilaktykę i zaangażowanie pacjenta w proces leczenia. Podkreślamy na każdej wizycie, że zabieg jest tylko jednym elementem w procesie pozbycia się bólu, a powtarzanie tych samych czynności i brak zmian nawyków ruchowych i żywieniowych ponownie może doprowadzić do nawrotu bólu.
Kręgarz skupia się na wykonaniu zabiegu.
9. Podejście do objawów
Chiropraktycy szukają przyczyny problemu, analizują biomechanikę i funkcjonowanie układu nerwowego, często podpierają się wynikami badań obrazowych takich jak RTG czy MRI. Wiedząc w jaki sposób pojawił się ból w stawach czy mięśniach, mogą dobrać odpowiednie techniki i segmenty obwodowego układu nerwowego do opracowania.
Kręgarz działa głównie objawowo.
10. Bezpieczeństwo i regulacje prawne
Zawód chiropraktyka jest uregulowany prawnie w wielu krajach, co daje pacjentom większe bezpieczeństwo i możliwość dochodzenia swoich praw. W Polsce również ma on swoje uprawomocnienie i osoby wykonujące ten zawód muszą mieć zdany egzamin Państwowy z wpisem do MEN.
Kręgarz nie jest oficjalnym zawodem medycznym.
Podsumowanie
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, profesjonalizmie i holistycznym podejściu do zdrowia stawów, mięśni i kręgosłupa, wybierz chiropraktykę. To podejście oparte na nauce, zbadane przez środowiska medyczne z dziedzin ortopedii, neurologi i biomechaniki funkcjonowania ludzkiego ciała. Chiropraktycy cechują się głębokim zrozumieniem funkcjonowania ludzkiego ciała, dzięki czemu mogą pomóc zrozumieć przyczyny powstawania bólu i podpowiedzieć profilaktykę, która zahamuje powrót do stanów bólowych. Kręgarstwo, mimo że czasem przynosi ulgę, nie daje tej samej gwarancji bezpieczeństwa ani skuteczności.
Chcesz doświadczyć profesjonalnej terapii? Umów się na wizytę i przekonaj się, czym jest prawdziwa chiropraktyka.