Czym różnią się od siebie masaż i chiropraktyka? W tym krótkim teksćie postaram się odpowiedzieć o podstawowych róznicach między tymi popularnymi metodami walki z bólem.
Statystyki i raporty stowarzyszeń masażystów pokazują rosnące zainteresowanie masażami wśród Polaków. Ludzie szukają w sieci rozwiązania swoich problemów bólowych, ale też chcą poprawić swoją kondycję zdrowotną.W ostatnich latach zauważalne jest rosnące zainteresowanie masażem klasycznym, masażem kobido, ale również rozwijającymi się dziedzinami terapii manualnej, chiropraktyki i orientalnych masaży takich jak lomi lomi czy masaż balijski i tajski.
Wydłużające się kolejki do specjalistów są kolejnym czynnikiem, który skłania ludzi z bólem pleców, bólem barków, bólem lędźwi, rwami kulszowymi do poszukiwania ratunku na własną rękę.
Dzięki mediom społecznościowym coraz większe zainteresowanie wzbudzają zabiegi terapii manualnej i chiropraktyki.
Coraz większa liczba fizjoterapeutów, masażystów i rehabilitantów do swojego portfolio umiejętności oprócz suchego igłowania, refleksologii, masażu klasycznego czy fizykoterapii dokłada chiropraktykę jako kolejną formę pracy z pacjentami.
Jakie są podobieństwa między masażem a zabiegiem chiropraktycznym?
Masaż i chiropraktyka są terapiami manualnymi, czyli oddziaływaniem poprzez dotyk na tanki i struktury mięśniowe pacjenta. Obydwie metody wymagają doskonałej znajomości anatomii człowieka, fizjologii układów krwionośnego, limfatycznego, znajomości rozkładu i funkcjonowania podskórnego układu nerwowego oraz wiedzy na temat schorzeń i patologi, z którymi pacjenci przychodzą do specjalistów.
Kolejnym podobieństwem jest zrelaksowanie mięśni. Masowanie i techniki manualne doprowadzają mięśnie do stanu, w którym zmniejsza się ich napięcie. Dzięki masowaniu i manipulowaniu tkankami zmniejsza się odczucie bólowe i poprawia komfort codziennego funkcjonowania.
Poprawa samopoczucia wymieniana jest przez pacjentów w obu metodach jako ważny czynnik decydujący o skorzystaniu z usług chiropraktyka lub masażysty. Ogromne obciążenie stresem spowodowane niepewną sytuacją na rynku pracy, wysokie przebodźcowanie, zmęczenie, sprawiają, że Polacy szukają sposobów na poprawę swojego samopoczucia.
Skuteczne redukowanie bólu wywołanego napięciem mięśniowym to kolejne z podobieństw masażu i terapii manualnej. Świetni masażyści potrafią bardzo skutecznie zredukować uczucie bólowe stosując techniki masażu klasycznego, masażu tkanek głębokich czy zdobywającego uznanie masażu tensegracyjnego. Podobne efekty, tylko w dużo krótszym czasie osiągają wprawni chiropraktycy.
Masaż i terapie manualne poprawiają krążenie. Oddziaływanie manualne na ciało powoduje podwyższenie tętna, dotlenienie tkanek, lepsze ich ukrwienie dzięki czemu odżywianie organizmu jest sprawniejsze i układ krążenia może pracować z mniejszym oporem.
Zabiegi finansowane przez NFZ mają niestety mocno ograniczoną skuteczność przez krótki czas zabiegu oraz punktowe działanie. Skuteczność fizjoterapeutów, masażystów i chiropraktyków wynika z holistycznego podejścia do zdrowia pacjenta. W prywatnych gabinetach mamy więcej czasu na rozmowę z pacjentami i zrozumienie przyczyn i intensywności bólu z jakim do nas przychodzą.
Jakie są różnice między chiropraktyką a masażem?
Pierwsza różnica jaka jest między masażem a chiropraktyką to historyczne pochodzenie obu metod.
Powołując się na wiedzę zebraną przez dr. Zborowskiego pierwsze wzmianki o stosowaniu masażu jako zabiegu leczniczego były wspomniane w dziele chińskim Kung-Fu już 3000 lat p.n.e, kolejne wzmianki są opisane w Hinduskiej księdze Weda 1800 lat p.n.e.
Pierwsze wzmianki o stosowaniu chiropraktyki sięgają starożytnego Rzymu i walk gladiatorów, gdzie na jednym z malowideł na arenie bitewnej medyk w charakterystyczny sposób trzyma gladiatora ustawiając plecy w odcinku piersiowym. Dalsze wzmianki o „ ustawiaczach kości” były skrzętnie pomijane przez skrybów kościelnych, ponieważ to klerycy mieli prawo i wiedzę zajmować się chorymi. Dopiero w XVI wieku po wielkiej rewolucji Henryka VIII i paleniu ksiąg kościelnych klerycy spisywali swoje obserwacje i wiedzę zdobywaną od „Bone-setters”(ustawiaczy kości) i to wtedy pojawiły się pierwsze, precyzyjne opisy technik manipulacji manualnych ratujących zdrowie prostych ludzi.
Masaż, żeby mógł być efektywnym i dającym długotrwałe efekty, musi być wykonany w sekwencji zabiegów, dzięki czemu opracowywane są tkanki zewnętrzne, warstwy głębsze i całkiem głębokie co sumarycznie daje efekt odżywienia, uelastycznienia i głębokiego zrelaksowania tkanek. Zabieg chiropraktyczny działa wysokoobjętościowo na mięśnie. Dzięki wiedzy na temat funkcjonowania fizjologii mięśni i uruchamiania aparatu ścięgnistego Golgiego w przyczepach mięśni chiropraktyk już przy pierwszej wizycie uzyskuje efekt głębokiego zrelaksowania mięśni i zastąpienia kortyzolu endorfinami.
Z różnicy w podejściu do ilości zabiegów jakie są potrzebne, żeby osiągnąć efekt usprawnienia pracy mięśni wynika jeszcze jedna różnica. Zabiegi masażu podwyższają temperaturę opracowywanych tkanek. Zabiegi chiropraktyczne nie wpływają bezpośrednio na podwyższenie temperatury opracowywanych mięśni. Przy przeciwwskazaniach do nagrzewania tkanek będzie to miało znaczenie.
Cel zabiegu jest inny dla masażu a inny przy zabiegu chiropraktycznym. Celem masażu jest poruszenie tkanek zewnętrznych. Poprzez ich drażnienie ruchem wpływamy na ukrwienie tkanek, transport złogów produkcji komórkowej do układu krążeniowego, polepszenie trofiki mięśni i ich uelastycznienie, żeby w końcowym etapie dać uczucie zmniejszonego napięcia mięśniowego.
Celem zabiegu chiropraktycznego jest wysokoobjętościowe uwolnienie ciała od izometrycznych napięć mięśniowych, które oddziałują na układ nerwowy dając efekt bólu. Dzięki takiej pracy możliwe jest uwolnienie od napięć mięśni wokół stawów, co pozwala tworzyć przestrzeń do regeneracji tkanek i zwiększenia zakresu ruchu tych stawów. Działanie na duże grupy mięśni pozwala w krótkim czasie uzyskać efekt korekcji krzywizn kręgosłupa i niwelować przodopochylenie miednicy pochodzenia napięciowego.
Kolejna różnica. Masaż klasyczny, lomi lomi, balijski i tajski mają swoją sekwencję ruchów, które składają się na niemal ceremonię dającą przyjemne doznanie dotyku i głębokie odprężenie ciała. Natomiast zabieg chiropraktyczny nie ma w sobie tyle finezji. Chwyty, dźwignie, uciski bardziej przypomina pracę wysoce wyspecjalizowanego mechanika niż artysty malarza.
Różnica w rozumieniu pojęcia modelowania sylwetki. W przypadku masażu modelowanie sylwetki związane jest częściej z wyszczuplaniem (masaże klasyczne, podciśnieniowe, masaże bańką chińską, masaże wodne), pozbywaniem się cellulitu (masaże drenujące jak np. Drenaż limfatyczny) modelowaniem mięśni (masaż sportowy, izometryczny, tkanek głębokich).
W chiropraktyce modelowanie sylwetki skupia się na przywróceniu do pierwotnego ułożenia układu ruchu czynnego i biernego, czyli taki sposób zadziałania na mięśnie, żeby kości ułożyły się tak, aby przenosiły równo obciążenie ciała i dały efekt prostej i symetrycznej sylwetki. Modelowanie polega na takim dobraniu manipulacji manualnych, żeby pozostawić mięśnie w napięciu neutralnym, wystarczającym do utrzymania sylwetki, ale nie napiętych izometrycznie.
Kolejna różnica między chiropraktyką a masażem to przygotowanie do samego zabiegu. Do masażu najczęściej trzeba się rozebrać, żeby odsłonić dostęp do części ciała, która ma być opracowywana. Zabiegi chiropraktyczne mogą być wykonywane w lekkich ubraniach, takich, które nie ograniczają zakresu ruchu. Wprawny chiropraktyk jest w stanie przeprowadzić palpację (sprawdzenie stanu napięcia mięśni i tkanek) przez lekką odzież wierzchnią.
Z tego tytułu zabiegi chiropraktyczne są interesującym rozwiązaniem dla pracodawców,. Z doświadczenia współpracy z firmami produkcyjnymi, IT i agencjami marketingowymi wiem, że jest to ulubiony benefit pracowników, który stawia w bardzo dobrym świetle pracodawców. Zabiegi chiropraktyczne to nie tylko ulga dla obolałych pleców i stawów, ale również zmniejszenie absencji z powodu odkręgosłupowego bólu pleców czy postrzałów mięśniowych, dzięki temu można lepiej zaplanować pracę i mieć lepiej zmotywowanych pracowników.
Różnic i podobieństw pomiędzy masażami i chiropraktyką jest pewnie dużo więcej. Bardzo ważne jest to, że wspólnym celem wszystkich tych zabiegów jest poprawienie jakości życia pacjentów, którzy do nas trafiają. Wiele dróg może prowadzić do tego samego celu i to od naszych pacjentów zależy, którą drogę wybierają. Co ważne, zabiegi masażu i chiropraktyczne mogą się uzupełniać, co sumarycznie da bardzo pozytywny efekt dla pacjenta.